Mi a lézer?
A lézer a fényforrások egy speciális típusa, mesterségesen előállított, nagy energiasűrűségű fénysugár. Elnevezése az angol Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (Gerjesztett sugárkibocsátás általi fényerősítés) kifejezés rövidített változatából származik (LASER). A lézerfény a XX. század nagy fizikai felfedezése.
A lézer által kibocsátott hullámok mágneses mezejének iránya állandó.
Ma már nagyon sokfajta lézert alkalmaznak. A lézer fénye monokromatikus, tehát egyszínű.
A lézer a gyógyászatban
Növelheti a vérzsírokat lebontó enzimek (koleszterin transzferáz, lipoproteniáz) aktivitását, melyek a vörösvértesteket körülvevő zsírréteg oldásában játszanak fontos szerepet. A zsírrétegüktől megszabadult vörösvértestek újra képesek lesznek oxigénfelvételre, így javul a vér oxigénszállító kapacitása.
A lézerterápia a vér rögösödését is gátolhatja, mivel a vörös vérsejtek a zsírrétegüktől megszabadulnak, így újra felszínre kerülnek a negatív töltéseik, növelve ezzel a taszító erőt két sejt között. Az eredetileg összetorlódott sejtek elkülönülnek egymástól.
A lézerterápia gyógyszerekkel, fizikoterápiával jól kombinálható. Hatására a krónikusan szedett gyógyszerek mennyisége csökkenthető.
A lézerterápia fájdalom és érintésmentesen végezhető, így nem okozhat sérülést, fertőző betegség nem vihető át más betegre. Nem allergizál, nem okoz sugár- vagy elektromos terhelést, nincs mellékhatása. Egyedül szemünk ideghártyájára, a retinára veszélyes, ezért védőszemüveget használunk. Mivel a lézerterápia semminemű fájdalmat nem okoz, gyermekek is jól tolerálják. Gyermekeknél történő alkalmazásnál fontos a pszichikai hatás, hogy a készülék és maga a kezelés gyors és barátságos.
A lézerkezelésnek nem csak gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása lehet, hanem teljes mértékben fájdalommentes és hozzájárulhat a végleges gyógyuláshoz. A lézerkezelés érintésmentes, tehát nem áll fent fertőzésveszély, ezért biztonsággal alkalmazható otthon is.
A lágylézer (soft lézer)
A soft lézerterápia kis energiájú (0,5 – 500 mW teljesítmény) infravörös lézersugárral történik mely számos pozitív biológiai hatással bírhat. A sejteket határoló sejthártyák működését, a rajtuk keresztül végbemenő anyag és energia forgalmat jelentősen javítva a kezelt szövetek regenerációs képességét fokozhatja. A lágy lézerek sejtkárosodást nem okoznak, segíthet a beteg sejtek eredeti funkciójának visszaállítását.
A lágy lézeres terápia napjainkban a legfejlettebb, és leghatásosabb noninvazív (tűszúrás, műtét nélküli) eljárások közé tartozik.
Az utóbbi időben érezhetően megnövekedett az otthon végezhető lágylézer kezelések iránti érdeklődés. Lehetővé teszi, hogy a páciens rendszeresen kezelje magát az otthonában. Teljesen veszélytelen és maximálisan biztonságos, valamint az egész család használhatja.
A lágylézer javítja a sejtekben az oxigénellátást, az erek újraképződését, a vérkeringést. Csökkenti a gyulladásokat, az ödémákat. Alkalmazása megindítja az igen nehezen gyógyuló sebek gyógyulását, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatású. A megnövekedett ellen-anyagtermelés javítja a szervezet általános védekezőképességét. Az ödémacsökkentés révén csillapítja az izom és ínfeszültségeket, így a balesetet szenvedett beteg igen hamar megszabadulhat a fájdalmától.
Több mint 2000 tanulmányt tettek közzé a lágylézer (LLLT) fájdalomcsillapító kezelésekben történő alkalmazásáról, és mintegy 100 olyan kettős-vak vizsgálatot végeztek, melyek mind a lézerterápia klinikai értékét tanúsítják.
A lágylézer előnyei:
- fájdalommentes, gyors és pontosan kivitelezhető kezelés;
- alkalmas lehet nem, vagy nehezen gyógyuló betegségek gyógyulási folyamatának beindítására, felgyorsítására;
- érintésmentes kezelés is lehetséges vele, így fertőzött sebek, fájdalmas felületek kezelése esetén is jól alkalmazható;
- fertőző betegség nem vihető át más betegre;
- a kezelés bárhol elvégezhető, nem kötődik egy adott helyhez, kórházhoz vagy orvosi rendelőhöz;
- elkerülhetők egyéb kezelések (gyógyszerek, sugárterhelés) általi mellékhatások;
- a hatása gyorsan jelentkezhet;
- a kezelés ismételhető;
- le tudja rövidíteni a kezelés időtartamát;
- biológiai katalizátorként működhet, a szövetek átmelegedhetnek;
- sejtképző és sejtregeneráló hatása lehet;
- stimulálhatja az új bőrsejtek létrehozását és növekedését;
- a bőr áteresztőképessége megváltozhat, mert a sejthártya lipoidjai átrendeződnek;
- a kollagén, és az elasztikus rostok képződése fokozódhat;
- gyulladás gátló hatása lehet, az apró bőr feletti vagy alatti gyulladások enyhülhetnek;
- aktiválhatja a kollagén szintézist, fokozhatja a sejtek energiatermelését (ATP)
- szabályozhatja a sejten belüli és sejten kívüli struktúrák közötti kölcsönös áramlásokat;
- növelheti a kapilláris áteresztő képességet (ér-és nyirokrendszer);
- tonizálhatja az érrendszert.
A sebészeti lézerrel szemben a lágy lézer nem okoz károsodást.
A lágylézeres terápiás kezelés a következő betegségeknél alkalmazzák:
- mozgásszervi betegségek (sport és egyéb sérülések, ízületek, gerinc, stb.);
- fájdalom enyhítése;
- bénulások maradványtüneteinek kezelése;
- allergiák;
- heveny és idült gyulladások kiegészítő terápiája, pl: arcüreggyulladás, középfülgyulladás;
- degeneratív elváltozások okozta működészavarok javítása;
- herpesz, övsömör;
- krónikus sebek;
- diabéteszes láb;
- szív-és érrendszeri megbetegedések
- érszűkület;
- visszerek;
- vegetatív idegrendszeri zavarok;
- fogyókúra;
- pattanások, kiütések, serdülők bőrpanaszai
- fájdalomcsillapítás
- reumatikus problémák
- cukorbetegség
- csontritkulás
- lábszárfekély
- immunrendszer
- fejfájás, migrén
- asztma
A behatoló lézersugarak kölcsönhatásba léphetnek a sejtekben lévő molekulákkal, és gyorsíthatják a sejtek szaporodását és a sejtek regenerációját, fokozódhat a vérkeringés, javulhat az oxigénellátás.
A lézerterápia alkalmazási területei:
- Sportorvoslás, traumatológia: heves fájdalmak csillapítására, duzzanatok csökkentésére, izomgörcs oldására.
- Reumatológia: heveny és tartós gyulladások kiegészítő kezelésére, degeneratív elváltozások okozta funkciózavarok javítására és fájdalmak enyhítésére.
- Ortopédia: veleszületett és szerzett elváltozások okozta funkciózavarok és az ebből származó fájdalmak csökkentésére.
- Neurológia: ideggyulladások és fájdalmak, perifériás bénulások, spazmusok, kontraktúrák kezelésére.
- Fül-orr-gégészet: külső hallójárat gyulladása, dobhártya-sérülések kiegészítő kezelésére, tartós torokgyulladás esetén, krónikus nátha kezelésére, melléküreg-gyulladások kiegészítő terápiájaként, lumbágó, arcüreggyulladás.
- Bőrgyógyászat: hámhiányos állapotok – lábszárfekély, felfekvés -, dermatitisek, ekcémák, akne, égési sérülések, herpesz simplex és herpesz zooster (övsömör) kezelésére.
- Fogászat, szájbetegségek: szájnyálkahártya-gyulladás és sérülés esetén, fogínygyulladáskor, traumás szájfájdalmak enyhítésére használható.
- Bélbetegségeknél nagyon jó hatása van a lézernek végbélberepedések és sipolyok, valamint gyulladt aranyeres csomók kezelésére.
- Rosszul gyógyuló sebek, fekélyek valamint zárt izom és izületi sérülések kezelésére.
- Kardiológia, érkezelés: értisztítás, értágítás, vérhígítás, véroxigenizálás.
Fontos tudni, hogy a lézeres kezelés nem alkalmazható festékes anyajegy területén, gombás bőrfelületen, a pajzsmirigy környékén, a mellen, rosszindulatú daganat területén, illetve rákot megelőző állapotot mutató bőrfelületen. Szintén tilos a kezelés ismeretlen eredetű lázas betegség esetén, valamint terhesség alatt az alhason, illetve az ágyéki gerinc területén.
Lézerterápiáról magyar nyelven az alábbi könyvek jelentek meg: Dr. Sandra Sándor: Lágylézer-terápia I – II, Dr. Horváth Judit: Lágylézer-terápia.
Források:
Dr. Sandra Sándor: Lágylézer-terápia I – II
Dr. Horváth Judit: Lágylézer-terápia
Kevin Edelman: Egészségesen meghalni
https://www.cmed.hu/szolgaltatasok/fizikoterapiak/lezerterapia/
https://www.centro-medical.hu/szolgaltatasok/lezerterapia
https://dunamed.hu/reuma-es-lezerterapia/
https://drpappmarianna.hu/lagylezer-terapia.html
https://www.yamamoto.hu/lezerterapia
https://www.reumadoktor.hu/
https://drkovacsannamaria.hu/